Статистика і перспективи ОСББ, діаграма і будинки

Статистика і перспективи ОСББ

Однією з нагальних проблем регулювання діяльності об’єднань співвласників багатоквартирних будинків ОСББ  є відсутність галузевих досліджень. Міністерство розвитку громад та територій України разом з експертами Офісу підтримки та впровадження реформ при Міністерстві провели статистичний аналіз ОСББ станом на 20 січня 2020 року.

Статистика не бреше

За даними Державної служби статистики, кількість зареєстрованих ОСББ в Україні становить 34 104. Втім, за результатом аналізу, діючих ОСББ на сьогодні 32 982. Інші припинили свою діяльність, знаходяться в стані припинення або не завершили державну реєстрацію.

Результати дослідження також показали, що найбільш важливими для становлення ОСББ є перші роки їх діяльності. Більше половини об’єднань, що припинили свою діяльність, проіснували менше чотирьох років.

Найбільший приріст у створенні ОСББ відбувся навесні 2016 року. Ухвалений у 2015 році Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» надавав один рік для самостійного вибору форми управління у багатоквартирному будинку. Якщо власники будинку не могли визначитися, то управителів їм призначав виконавчий орган місцевої влади.

На жаль, після зазначеної дати темпи створення ОСББ почали знижуватись. Зараз створюється близько 140 об’єднань на місяць. Якщо кількість реєстрацій ОСББ не збільшиться, то, за існуючих умов, в усіх багатоквартирних будинках будуть створені об’єднання співвласників приблизно через 87 років.

Що найбільше заважає утворенню ОСББ

Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків стикаються зі значними проблемами вже на етапі створення: відсутність достатніх знань, організаційні та юридичні труднощі та відсутність будь-якої підтримки. Все це вбиває ентузіазм і породжує сумніви і невпевненість у власників квартир.

Явну необізнаність можна побачити у розподілі кількості видів діяльності, які обрали собі ОСББ. Рекордсменом виявилося одне ОСББ з 29 КВЕДами. Обрані КВЕДи відображають уявлення власників багатоквартирних будинків про діяльність своїх ОСББ. І хоча Закон України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» чітко визначає права та обов’язки ОСББ, серед видів діяльності можна побачити: управління майном за винагороду, діяльність з прибирання, будівельно-монтажні роботи. І навіть надання інших індивідуальних послуг, таких як астрологічна та спіритична діяльність або утримання домашніх тварин!

Висновок: без стимулювання і сприяння створенню нових ОСББ в Україні повного охоплення усіх багатоквартирних будинків об’єднаннями можна досягти лише через 87 років. Але…

Процесс утворення ОСББ незворотній

«Я з радістю констатую факт незворотності процесів створення об’єднання співвласників багатоквартирних будинків в Україні. За минулий рік було створено майже 1500 об’єднань, і це – прекрасна динаміка. Думаю тепер наша спільна задача розвивати її та надати можливість людям дійсно управляти своїм майном і відчувати захищеність», – сказала міністр розвитку громад та територій України Альона Бабак під час Десятого Всеукраїнського Форуму ОСББ, що проходив у Львові.

За її словами, по Україні середній показник будинків, які перебувають в управлінні ОСББ становить 17,6%. Наразі серед регіонів за кількістю ОСББ лідирує Херсонська область – де об’єднання створені у 40% багатоквартирних будинках. На другому місці Тернопільська область – у 35% багатоквартирних будинках створено ОСББ.

Альона Бабак нагадала, що ОСББ – це інструмент, який дає змогу людям, які володіють квартирами, житловими приміщеннями, спільно приймати рішення, ефективно управляти своїм майном, відкривати рахунки через які прозоро інвестувати кошти співвласників і спрямовувати на управління будинком. Це сьогодні можна зробити лише через об’єднання співвласників багатоквартирних будинків.

 «Думаю, що найближчим часом ми оновимо роботу Національної ради голів ОСББ і через цей інструмент надалі уточнюватимемо та удосконалюватимемо законодавчі рамки, підзаконні акти для того, щоб прибирати все, що наразі заважає ОСББ реалізовувати свої можливості з управління будинками», – повідомила вона.

Прокрутить наверх